Na planini – Tara
Ovoga puta smo bili na planini Tari, jezeru Zaovine a ujedno smo uspijeli da obiđemo i samu okolinu planine. Priroda je zaista fenomenalna, i predivnih pejsaža nije nedostajalo.

Zaovinsko jezero se nalazi u južnom delu planine Tare u prostornoj predeonoj celini poznatoj kao „Ravna Tara“. U geomorfološkom smislu predstavlja prirodnu sponu planine Tare sa Zlatiborskim masivom i Mokrogorskom kotlinom. Minimalna nadmorska visina iznosi 784m, dok je maksimalna nadmorska visina 1.412m (vrh Miloševac) i obuhvata površinu od 5.593,61 ha.

Izgradnjom brane Lazići, na reci Beli rzav formirano je jezero koje se zvezdasto razliva u najnižim delovima sela Zaovine. Brana je visoka 130m a najveća dubina jezera je 80 m.

Zaovine su čuvene kao mesto na kojem je otkriven živi fosil biljnog sveta, Pančićeva omorika.

Zaovinsko jezero u magli

Zaseok Kruščica u blizini jezera Zaovine

Maglovito jutro

Pogled na Zaovinsko jezero iz zaseoka Bjeluša

Zaseok Bjeluša

Jezero Spajići se nalazi u mestu Đurići, odmah ispod velikog Zaovinskog jezera

Pogled sa Banjske stijene

Perućačko jezero je nastalo pregrađivanjem toka rijeke Drine, za potrebe hidroelektrane Bajina Bašta. Jezero je površine oko 12,4 км², zapremine 340.000.000 м³

Brana Perućac, visine 90, a dužine u kruni 460 m, pregradila je reku i stvorila akumulaciono jezero koje se proteže u dužini od 52 km.

Poznata drvena kućica na steni u sred reke Drine.

Debelo Brdo, na putu između Valjeva i Bajine Bašte

Deda Milorad koji ima 80 godina, živi u zaseoku Bjeluša pored jezera Zaovine. Na pitanje da li je život na Tari težak, kao iz topa odgovara, da nije, i nakon nekoliko minuta razgovora, nastavlja sa svojim svakodnevnim poslovima.

Deda Milorad, odlazi sa balvanom na leđima.